DIGITÁLIS TÉMAHÉT

2025. 03. 24 – 28.

FEJLESSZE DIÁKJAI DIGITÁLIS KOMPETENCIÁIT INGYENES TANANYAGAINKKAL!

DIGITÁLIS TÉMAHÉT

2025. 03. 24 – 28.

FEJLESSZE DIÁKJAI DIGITÁLIS KOMPETENCIÁIT INGYENES TANANYAGAINKKAL!

A TÉMAHÉTRŐL

Idén 10. alkalommal kerül megrendezésre a Digitális Témahét, amely a digitális pedagógia legnagyobb hazai eseménye. Kiemelt célja a tanulók digitális kompetenciáinak fejlesztése és a pedagógusok szakmai támogatása.  Ezen felül digitális írástudással és digitális gyermekvédelemmel kapcsolatos ajánlásokat és támogatási formákat közvetít a diákok, a szülők és pedagógusok felé egyaránt.

DIGITÁLIS TÉMAHÉT AZ OTP FÁY ALAPÍTVÁNYNÁL

Alapítványunk idén is partnerként csatlakozott a kezdeményezéshez,

hiszen tananyagaink nagy mértékben segítik a Témahét célkitűzéseinek megvalósulását.

A Digitális Témahétre válasszon ingyenes, általános és középiskolás osztályoknak szóló, évfolyamspecifikus,

40-45 perces e-learning tananyagaink és interaktív stream előadásaink széles kínálatából! 

DIGITÁLIS TÉMAHÉT AZ OTP FÁY ALAPÍTVÁNYNÁL

Alapítványunk idén is partnerként csatlakozott a kezdeményezéshez, hiszen tananyagaink nagy mértékben segítik a Témahét célkitűzéseinek megvalósulását.

A Digitális Témahétre válasszon ingyenes, általános és középiskolás osztályoknak szóló, évfolyamspecifikus, 40-45 perces e-learning tananyagaink és interaktív stream előadásaink széles kínálatából! 

E-learning tananyag
Általános iskola alsó tagozat

1 – 2. évfolyam

Állati pénzügyek

A modul során a diákok egy modern állatmesébe ágyazva ismerkednek meg alapvető pénzügyi fogalmakkal a korosztályhoz illeszkedően. Olyan főbb témákkal találkoznak, mint a cserekereskedelem, az árupénz és a jelenleg is használatos fizetőeszközök. Ehhez kapcsolódóan rálátást nyernek olyan további fogalmakra, mint a bankautomata, vagy épp a bankkártya. Ezek megismerését követően könnyebben megértik a bank mint intézmény jelentőségét és fontosságát. A pénzügyi tudásanyag mesei környezetben való elhelyezése segíti a diákok figyelmének fenntartását, illetve a tartalom könnyebb feldolgozását, megértését. Az új ismeretek és témakörök mélyítését játékos interaktív feladatok teszik élményszerűvé.

3 – 4. évfolyam

Mátyás király kérdése: Pénzügyi alapfogalmak mesés feldolgozásban

A modul során a diákok a “Mátyás király kérdése” című mesébe ágyazva ismerkednek meg különböző alapvető pénzügyi, gazdasági és gazdálkodási működésmódokkal. Többek között olyan fogalmakról tudnak meg többet, mint a bevétel és a kiadás, ezek összefüggései által pedig rálátást nyernek a megtakarítás jelentőségére mint a pénzügyi tudatosság egy fontos elemére. Emellett a gazdálkodáshoz és a tervezéshez kapcsolódóan a váratlan helyzetekre való felkészülés fontossága is megjelenik a történetben. A pénzügyi tudásanyag mesei környezetben való elhelyezése támogatja a diákok érdeklődésének felkeltését, illetve a tartalom könnyebb feldolgozását, megértését.  A program során számos játékos interaktív elem segíti elő a gördülékeny és élményszerű témafeldolgozást.

E-learning tananyag
Általános iskola felső tagozat

5 – 6. évfolyam

A család pénzügyei

A tananyag fő célja, hogy a diákok új ismereteket szerezzenek a család gazdálkodásáról és pénzügyeiről. Az oktatás során a diákok elsajátítják a család gazdálkodásához kapcsolódó fogalmakat, mint például a bevétel, a kiadás és a szükséglet. Ezen keresztül bemutatásra kerülnek a sikeres gazdálkodás jellemzői és ismérvei, majd ezek összefüggéseivel rávilágítunk a megtakarítás, illetve a takarékosság kiemelt szerepére a háztartások gazdálkodásában. A diákok megismerkednek többek között az egyéni és a családi költségvetés fogalmával és jelentőségével is. Bemutatásra került a család gazdálkodása során fontos szerepet betöltő erőforrások témaköre is, amelynek segítségével még komplexebb képet kapnak a diákok a témával kapcsolatban. A program során számos interaktív elem segíti elő a gördülékeny és élményszerű témafeldolgozást.

Pénzügyi nyomozós történetek

A négy rövid történetre épülő, egy-egy témakört feldolgozó tananyag fő célja a diákok pénzügyi ismereteinek bővítése. Az első történet során a diákok megismerkednek a környezettudatosság, a környezetvédelem fontosságával, ezen belül is a szelektív hulladékgyűjtésre helyezve a hangsúlyt. A második történet közben elsajátítják a család gazdálkodásához kapcsolódó fogalmakat, mint például a bevásárlólistát, a háztartási naplót. A harmadik történetben a diákok rálátást nyernek a megtakarítás fontosságára. Az utolsóban pedig a befektetések világához érkezünk, ahol a gyerekek megismerkednek különböző kockázatú befektetésekkel. A történetek sokszínűsége mellett számos interaktív elem segíti a témák gördülékeny és egyben élményszerű feldolgozását.

7 – 8. évfolyam

A gazdaság szereplői általános iskolásoknak

A modul fő célja a gazdasági szereplők és a közöttük lévő pénzügyi áramlás bemutatása. A diákok megismerkednek a gazdasági szereplők céljaival, ezen célok kölcsönhatásával és a gazdasági körforgással. Képet kapnak a háztartások, a vállalkozások és az állam szerepéről, erőforrásairól, valamint megismerik az adófajtákat és az adózás jelentőségét. A program része a bankrendszer bemutatása is. Mindez interaktív, élvezetes formában zajlik, hiszen az elmélet mellett számos interakciós elem is található a tananyagban, amely támogatja a tudás elsajátítását és mélyítését.

Pénzügyi tudatosság és fogyasztóvédelem

A tananyag fő célja a pénzügyi tudatosság és a fogyasztóvédelem kérdéskörének bemutatása. A diákok ismeretet szereznek a pénzügyi tudatossághoz kapcsolódó alapvető fogalmakról, mint például a kiadás, a bevétel és a szükséglet, emellett rálátást nyernek a megtakarítás és a költségvetés jelentőségére. A tananyag segítségével bemutatásra kerül a tudatos vásárló és főbb ismérvei, jellemzői. Ennek kapcsán a fogyasztóvédelem kérdésköre is tisztázásra kerül, a diákok többek között megismerik a jótállás, a szavatosság fogalmát és ezek különbözőségeit. A tananyag során a diákok számos interaktív elem segítségével ismerkednek meg a fent említett témakörökkel, amelyeken keresztül még könnyedebben tudják elsajátítani az új ismereteket.

TUDNIVALÓK AZ E-LEARNING TANANYAGOKRÓL

E-learning tananyag 
Középiskola

9 – 10. évfolyam

Pénzügyi alapok

Az e-learning modul fő célja az, hogy a diákok megismerjék a pénzügyi műveltség, a pénzügyi kultúra és a pénzügyi tudatosság fogalmát, jellemzőit. Ezen kívül az oktatási anyagból megtudják azt is, hogy milyen befektetési formák közül lehet választani és milyen tényezőket kell figyelembe venni a választás során. Ezután a kereskedelmi bankokkal, az általuk nyújtott szolgáltatásokkal is foglalkozunk, majd zárásként a bankok által kínált hitelek következnek. A hitelek témakörén belül a diákok megismerkednek a különböző hitelfajtákkal, valamint azzal, hogy mi alapján lehet a különböző hitelajánlatokat összehasonlítani, és azok közül az igénylő számára a legkedvezőbbet kiválasztani.

11 – 12. évfolyam

Munkavállalói alapismeretek

A tananyag fő célja, hogy a diákok átfogó képet kapjanak a munka világáról és a munkavállalásról. A kezdő lépésektől, azaz az álláskereséstől kiindulva, egészen a munkaszerződés aláírásig új, komplex ismeretekkel bővíthetik a diákok a tudásukat. A modul során képet kapnak arról, hogy milyen feltételekkel tudnak munkát vállalni, emellett milyen részletekre érdemes odafigyelni akár egy állásinterjún. Többek között megismerkednek a munkaszerződés és a munkáltatói tájékoztató tartalmi elemeivel és az azok közötti különbségekkel. A program során alapfogalomként tisztázásra kerül a munkabér is, és ehhez kapcsolódóan a nettó, illetve bruttó bér különbségei. Mindez interaktív módon, számos játékos elem használatával kerül bemutatásra, amely támogatja a tudás elsajátítását és mélyítését.

TUDNIVALÓK AZ E-LEARNING TANANYAGOKRÓL

Stream előadás
Általános iskola alsó tagozat

3 – 4. évfolyam

Modern fizetési eszközök, pénztörténet

Az előadás a civilizáció kezdetétől a mai modern fizetési megoldásokig mutatja be a pénz történetének jellemző állomásait, a fókuszt a mai fizetési lehetőségekre helyezve. A diákok saját környezetükben szerezhetnek új ismereteket a piacok kialakulásáról, az árupénzek működéséről és azok tulajdonságairól. Megtudhatják, hogyan üzleteltek az emberek egymással pénz hiányában, mit használtak fizetőeszköznek a mai értelemben vett pénz megjelenése előtt. Az első érmék kialakulásától a ma ismert papírpénzek történetén keresztül érdekes és fontos információkat tudhatnak meg és mélyebben megismerkednek a modern fizetési lehetőségekkel is. A stream előadást interaktív játékos elemek színesítik, amelyekben a diákok próbára tehetik tudásukat, ezáltal is élményszerűvé alakítva az online programot.

Tudatos pénzkezelés a családban

A diákok az oktatás során megismerkednek a bevétel és a kiadás fogalmával, valamint példák segítségével képet kapnak arról, hogy milyen bevételei és kiadásai vannak egy családnak. Emellett rálátást nyernek a családi költségvetés, a háztartási napló és a szükséglet fogalmára is. A résztvevők a megtakarítás fontosságáról és az ehhez kapcsolódó takarékoskodási tippekről is hallhatnak. Az oktatás során a bankkártyához és az azzal való fizetéshez kapcsolódó alapvető információk is bemutatásra kerülnek, ami fontos eleme a tudatos pénzkezelésnek. A program során számos interaktív elem segíti elő a gördülékeny és élményszerű témafeldolgozást.

Stream előadás
Általános iskola felső tagozat

5 – 6. évfolyam

Gazdálkodás a pénzzel

Az oktatás során a diákok rövid betekintést nyernek a pénz kialakulásának történetébe. Olyan fontos gazdasági fogalmakkal ismerkednek meg, mint a bevétel, a kiadás és a szükséglet és ezek összefüggései. A pénzkezeléséhez kapcsolódóan átfogó képet kapnak a modern fizetési lehetőségekről. Miközben a diákok ismerete bővül, egyre komplexebb témák irányába halad az ismeretátadás. Az előadás során fontos szerepet kap a tudatos gazdálkodás kérdése és az előre tervezés fontossága, valamint a megtakarítás témaköre is.

7 – 8. évfolyam

Tudatos médiafogyasztás

Az oktatás fő célja, hogy a diákok új ismeretekkel bővítsék tudásukat a médiafogyasztásról és a helyes médiahasználatról. Az oktatás során a diákok megismerkednek a média jelentésével és hogy mennyire fontos a tudatosság és a tájékozódás a médiával kapcsolatban. Többek között új ismeretet szereznek arról is, hogy milyen előnyei és veszélyei vannak a médiahasználatnak és hogy mit érdemes szem előtt tartani tudatos médiahasználóként. Emellett betekintés nyernek a mesterséges intelligencia, valamint az álhírek világába, és információkat szereznek a reklámokról. Az oktatás során rálátást nyernek a biztonságos internethasználat fontosságára is. A program során számos interaktív elem segíti a téma és a hozzá kapcsolódó fogalmak élményszerű feldolgozását és elsajátítását.

Digitális veszélyek és pénzügyi ragadozók

Az oktatás fő célja a pénzügyi visszaélések különböző formáinak bemutatása annak érdekében, hogy a diákok tájékozottságuk révén ne válhassanak pénzügyi ragadozók áldozatává. A visszaélések formáinak bemutatása a csalók módszereire is kiterjed, amelyek intő jelként szolgálhatnak egy pénzügyileg veszélyes helyzetben. Emellett betekintést nyújt az e-mailes csalások, bankkártya visszaélések, online vásárlás során történő csalások, valamint a hamis befektetői ajánlatok világába. Minden esetben nagy hangsúlyt kapnak – az intő jelek bemutatásán túl – a pénzügyi csalások kivédésének eszközei, a hiteles tájékozódási pontok, valamint a biztonságos modern fizetési megoldások. Az érintett visszaélési formák bemutatása színes, érdekes kitekintésekkel és elgondolkodtató feladatokkal tartja fenn a résztvevők figyelmét.

TUDNIVALÓK A STREAM ELŐADÁSOKRÓL

Stream előadás 
Középiskola

9 – 12. évfolyam

Digitális fizetési megoldások

Az oktatás a fókuszt a mai digitális fizetési lehetőségekre helyezi. A diákok mélyebben is megismerkednek a modern fizetési lehetőségekkel, a bankkártya működésétől kezdve, a mobilfizetésen át, a FinTech szolgáltatókat érintve, egészen a kriptopénzek világáig. Számos ismeretet sajátítanak el a digitális fizetésekkel kapcsolatban, amelyet akár már a mostani pénzkezelésük során is kamatoztathatnak. Az oktatás során megjelennek interaktív játékos elemek is, amelyben a diákok próbára tehetik tudásukat, ezáltal is élményszerűvé téve az online programot.

Digitális veszélyek és pénzügyi ragadozók

Az oktatás fő célja a pénzügyi visszaélések különböző formáinak bemutatása annak érdekében, hogy a diákok tájékozottságuk révén ne válhassanak pénzügyi ragadozók áldozatává. A visszaélések formáinak bemutatása a csalók módszereire is kiterjed, amelyek intő jelként szolgálhatnak egy pénzügyileg veszélyes helyzetben. Emellett betekintést nyújt az e-mailes csalások, bankkártya visszaélések, online vásárlás során történő csalások, valamint a hamis befektetői ajánlatok világába. Minden esetben nagy hangsúlyt kapnak – az intő jelek bemutatásán túl – a pénzügyi csalások kivédésének eszközei, a hiteles tájékozódási pontok, valamint a biztonságos modern fizetési megoldások. Az érintett visszaélési formák bemutatása színes, érdekes kitekintésekkel és elgondolkodtató feladatokkal tartja fenn a résztvevők figyelmét.

TUDNIVALÓK A STREAM ELŐADÁSOKRÓL

A képzéseinken való részvételhez kérjük, vegye fel a kapcsolatot oktatásszervezőinkkel

az oktatas@otpfay.hu e-mail címen vagy töltse ki az alábbi jelentkezési lapot!

Jelentkezés

A Digitális Témahét bronzfokozatú támogatójaként

Pénzügyi Tudatosság Különdíjat

ajánlottunk fel a pályázaton induló általános iskolai

pedagógusok részére, akik olyan pedagógiai projekteket

valósítanak meg, amelyekben megjelenik

a pénzügyi tudatosság

témája.

A Digitális Témahét bronzfokozatú támogatójaként

Pénzügyi Tudatosság Különdíjat

ajánlottunk fel a pályázaton induló általános iskolai pedagógusok részére, akik olyan pedagógiai projekteket valósítanak meg, amelyekben megjelenik a
pénzügyi tudatosság
témája.