FÁY DIGITÁLIS OKTATÁSI PROGRAM
TANANYAGOK A 5-6. ÉVFOLYAM SZÁMÁRA
Környezetgazdálkodás
A modul fő célja a környezetgazdálkodás, környezettudatosság, és a fenntartható fejlődés témáinak bemutatása, nagy hangsúlyt fektetve az egyéni felelősségre. Az alapvető fogalmak megismerését követően a megújuló energiaforrások és a fenntartható fejlődés témája kerül kibontásra. Az ökológiai lábnyommal kapcsolatos tényezők rávilágítanak az egyén hétköznapi döntéseinek szerepére is.
stream előadás
ÉRINTETT TÉMÁK
környezettudatosság és fenntarthatóság
környezetszennyezés, hulladékgazdálkodás
klímaváltozás következményei
fenntartható fejlődés
szelektív hulladékgyűjtés
természeti erőforrások
Tudatos pénzkezelés a családban
A modul fő témája a tudatos pénzkezelés a családban, azon belül pedig a családi költségvetés. A diákok az oktatás során képet kapnak arról, hogy mit jelent gazdasági értelemben a háztartás fogalma, valamint arról, milyen szerepet tölt be a gazdasági körforgásban. A diákok átfogó képet kapnak a háztartás erőforrásairól, a tudatos pénzkezelés fontosságáról, valamint a családi költségvetéshez tartozó alapfogalmakról. A modul során bemutatásra kerül több megoldás – például a háztartási napló –, amely hozzásegíti a háztartást a tudatos pénzkezeléshez.
távoktatási videó / stream előadás
ÉRINTETT TÉMÁK
megtakarítás és spórolás
a családi költségvetés fogalma és elemei
ideális pénzgazdálkodás és jellemzői
a háztartás erőforrása
a háztartás szerepe a gazdasági körforgásban
pénzkezelési tippek családi és egyéni szinten
A család gazdálkodása és pénzügyei
A modul fő témája a családi pénzgazdálkodás és ehhez kapcsolódóan a pénzügyi tervezés fontossága. Az alapvető fogalmak megismerése mellett a diákok átfogó képet kapnak arról, hogy milyen az ideális pénzgazdálkodás, kitérve a tudatos döntések jelentőségére. Betekintést nyernek a kockázatok és a váratlan helyzetek miatti nehézségek lehetséges megoldásaiba is. Fókuszba kerül a megtakarítás témaköre és a befektetések világa is.
távoktatási videó/ e-learning tananyag / stream előadás
ÉRINTETT TÉMÁK
a bevétel, kiadás, szükséglet fogalma
a megtakarítás, takarékosság fogalma
váratlan helyzetek a családi pénzgazdálkodásban
sikeres gazdálkodás jellemzői
a háztartás fogalma, a háztartások erőforrásai
egyéni és közösségi szükséglet
Modern fizetési eszközök, pénztörténet
A modul a civilizáció kezdetétől a mai modern fizetési megoldásokig mutatja be a pénz történetének jellemző állomásait, a fókuszt a mai fizetési lehetőségekre helyezve. Az első érmék kialakulásától a ma ismert papírpénzek történetén keresztül érdekes és a gazdasági összefüggések átlátása érdekében fontos információkat tudhatnak meg. Megtudhatják, hogyan üzleteltek az emberek egymással pénz hiányában, mit használtak fizető eszköznek évszázadokkal ezelőtt.
távoktatási videó/ e-learning tananyag / stream előadás
ÉRINTETT TÉMÁK
a piacok kialakulása
árupénzek fogalma és azok jellemzői
a nemesfémek és váltók megjelenése
az első papírpénztől a mai pénzekig
modern fizetési megoldások napjainkban
a népszerű kriptovaluták működésmódja
A gazdaság szereplői általános iskolásoknak
A modul során a diákok megismerkednek a gazdasági szereplőkkel és a közöttük lévő pénzáramlással. Rálátást nyernek a különböző szereplők céljaira és motivációira, ezáltal könnyebben megértik a komolyabb összefüggéseket és a gazdasági körforgást. Átfogó képet kaphatnak a háztartások, a vállalkozások és az állam szerepéről, erőforrásairól, valamint megismerhetik az adófajtákat, és az adótudatosság fogalmát és jelentőségét. A program része a bankrendszer bemutatása is.
távoktatási videó/ e-learning tananyag / stream előadás
ÉRINTETT TÉMÁK
a vállalkozások működése és típusai
adótudatosság és adótípusok
az állam bevételei és kiadásai
a gazdasági szereplők és a pénzügyi körforgás
a bankrendszer működése
a háztartások erőforrásai
Gazdálkodás a pénzzel
Az e-learning tananyag fő célja megismertetni és elmélyíteni a diákokban a tudatos gazdálkodás alapjait. Fő témaként tárgyalásra kerül a családi költségvetés, a bevétel, a kiadás és a szükséglet fogalma. A modul során tisztázzuk, hogy mit nevezünk megtakarításnak és miért jó, ha rendelkezünk pénzügyi tartalékkal, ezekhez kapcsolódóan pedig az esetleges váratlan pénzügyi eseményekre is kitérünk. A megtakarításon kívül a takarékosság fogalmával is megismerkedhetnek a tanulók, aminek kapcsán az erőforrások és az azokkal való gazdálkodás is előtérbe kerülnek. Végezetül a program zárásaképpen bemutatunk számos modern fizetési megoldást és lehetőséget, amelyekkel könnyebb és biztonságosabb lehet a pénzkezelés és a pénzzel való gazdálkodás.
távoktatási videó/ e-learning tananyag / stream előadás
ÉRINTETT TÉMÁK
pénzzel való gazdálkodás
családi költségvetés működése
bevétel, kiadás, szükséglet fogalma
megtakarítás, pénzügyi tartalék képzése
takarékosság, erőforrások
fizetési lehetőségek és modern fizetési megoldások
Pénzügyi nyomozós történet
A tananyag fő célja a diákok pénzügyi ismereteinek bővítése. A tananyag négy történetre épül, amelyek mind egy-egy témát, témakört dolgoznak fel. Az első történet során a diákok megismerkednek a környezettudatosság, a környezetvédelem fontosságával, ezen belül is a szelektív hulladékgyűjtésre helyezve a hangsúlyt. A második történet közben pedig elsajátíthatják a család gazdálkodásához kapcsolódó fogalmakat, mint például a bevásárlólista, a háztartási napló. A harmadik történetben a diákok rálátást nyernek a megtakarítás fontosságára. Az utolsóban pedig a befektetések világához érkezünk, ahol a gyerekek megismerkednek különböző kockázatú befektetésekkel. A történetek sokszínűsége mellett számos interaktív elem segíti a témák gördülékeny és egyben élményszerű feldolgozását.
e-learning tananyag
ÉRINTETT TÉMÁK